Gazdaság,  Hírek

Inflációs válság az Egyesült Királyságban: Milyen ütemben drágulnak a termékek?

Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke az áprilisi adatok szerint 3,5%-ra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A növekedés főként a háztartási energiaköltségek és vízdíjak emelkedésének tudható be, ami aggodalomra ad okot, hiszen az infláció továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A bank a kamatlábak folyamatos emelésével és csökkentésével próbálja stabilizálni az inflációt, és a legutóbbi lépéseik eredményeként a kamatláb 4,25%-ra csökkent, miután tavaly augusztus óta négy alkalommal is mérsékelte azt.

Az infláció egy olyan gazdasági mutató, amely a termékek és szolgáltatások árának időbeli növekedését méri. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent. Az Egyesült Királyságban a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan figyelemmel kíséri a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait, hogy kiszámolja az inflációt. Az ONS által használt „kosár” rendszeres frissítésekkel tükrözi a vásárlói trendeket, így például 2025-re virtuális valóság szemüvegek és jóga szőnyegek kerülnek be a kosárba, míg helyi újságok hirdetéseit eltávolítják.

A legfrissebb inflációs adatokat a Fogyasztói Árindex (CPI) mutatja, amely áprilisra 3,5%-ra emelkedett, míg márciusban 2,6%-on állt. Ez a növekedés meghaladta a szakértők várakozásait, amit az ONS az „otthoni költségek jelentős növekedésével” magyarázott, beleértve a gáz- és villanyszámlákat is. A Bank of England a kamatlábak megváltoztatásakor nemcsak a CPI-t, hanem más mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek gyakran ingadoznak, és így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. Áprilisban a maginfláció 3,8%-ra nőtt, míg márciusban 3,4% volt.

Az infláció a 2022 októberében mért 11,1%-os csúcs után jelentősen csökkent, amely a legmagasabb szint volt 40 év óta. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek – csupán azt, hogy a növekedés üteme lassult. Az inflációs hullám a Covid-járvány utáni olaj- és gázkereslet növekedésével, valamint Oroszország ukrajnai inváziójával indult, amely ismét az energiaárak emelkedését eredményezte. Az inflációs nyomás miatt a Bank of England emelte a kamatlábakat 5,25%-ra, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy a kölcsönök drágításával csökkentsék a lakossági kiadásokat, ezzel ösztönözve a megtakarítást, ami csökkenti a keresletet és lassítja az árak emelkedését. Azonban ez egy kényes egyensúlyozás, mivel a költségek növelése árthat a gazdaságnak.

Az elmúlt években a Bank of England többször is kamatcsökkentést hajtott végre, legutóbb májusban, amikor Andrew Bailey, a bank kormányzója jelezte, hogy a döntés az infláció csökkentésének eredménye. Azonban figyelmeztetett arra is, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok megmutatták, mennyire kiszámíthatatlan a globális gazdaság, és ez várhatóan lelassítja az Egyesült Királyság gazdaságát, alacsonyabb inflációt eredményezve, mint azt korábban előre jelezték.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint a brit átlagfizetések az infláció mértékét meghaladóan nőttek a januártól márciusig terjedő időszakban, ahol az átlagos éves növekedés 5,6%-ra rúgott. Az infláció figyelembevételével a reálbérek 2,6%-kal emelkedtek. A magánszektor bérei kissé magasabb mértékben nőttek, mint a közszolgáltatásokban dolgozóké. Az Egyesült Államokban és az euróövezeti országokban is próbálják korlátozni az árnövekedést, az euróval rendelkező országokban az inflációs ráta áprilisban 2,2%-on állt.

A gazdasági helyzet alakulása és a kormányzati intézkedések kritikája továbbra is napirenden van, ahogy a háztartások számára egyre nehezebbé válik, hogy megéljék a növekvő víz-, energia- és élelmiszerárak mellett. A jövőbeli kamatcsökkentések mértéke is kérdéses, mivel a kormány döntései és a globális gazdasági helyzet folyamatosan változásokat idéznek elő a pénzpiacokon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük