Hírek,  Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják-e fel az emberi űrhajósokat?

Karácsony estéjén egy autonóm űrszonda, a NASA Parker Solar Probe, a Nap közelében repült el, közel a Naphoz, mint eddig bármely ember által készített objektum. Az űreszköz küldetése az volt, hogy többet megtudjon a Napról, és arról, hogyan befolyásolja a Föld űridőjárását. Ez a pillanat mérföldkő volt az emberiség számára, hiszen a szonda előre programozott feladatait teljesítette, anélkül, hogy bármikor kommunikálni kellett volna a Földdel. Az elmúlt hat évtizedben robotikus szondákat küldtek a Naprendszer különböző pontjaira, elérve olyan célokat, amelyek az emberek számára elérhetetlenek voltak. A Parker Solar Probe 10 napos repülése alatt 1000 Celsius-fokos hőmérsékleteknek volt kitéve. Az autonóm űreszközök sikeressége, valamint az új, fejlett mesterséges intelligencia megjelenése felveti a kérdést, hogy milyen szerepet játszhatnak az emberek a jövő űrkutatásában. Egyes tudósok kétségbe vonják, hogy egyáltalán szükség lesz-e emberi űrhajósokra.

Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza úgy véli, hogy a robotok fejlődése folyamatosan csökkenti az emberi űrutazás szükségességét. „Nem hiszem, hogy az adófizetők pénzét emberek űrbe küldésére kellene költeni,” mondja. Rees arra is figyelmeztet, hogy az emberi űrutazás kockázatos. „Az egyetlen indok, amiért embereket küldenénk oda, az kalandvágy, egy tapasztalat a gazdag emberek számára, és ezt magánalapítványoknak kellene fedezniük.” Andrew Coates, a londoni University College fizikusa egyetértene ezzel a nézettel. „Komoly űrkutatás esetén sokkal jobban preferálom a robotikát,” mondja. „A robotok sokkal messzebbre eljutnak és több dolgot tudnak csinálni.” Ráadásul a robotok olcsóbbak is, mint az emberek. „A mesterséges intelligencia fejlődésével a robotok egyre okosabbá válnak.”

Mindezek ellenére felmerül a kérdés, hogy a jövő űrhajós generációknak milyen lehetőségeik lesznek, és vannak-e olyan feladatok, amelyeket az emberek képesek elvégezni az űrben, de a robotok soha nem tudnának. A robotikus űrszondák meglátogatták a Naprendszer minden bolygóját, valamint számos aszteroidát és üstököst, de az emberek eddig csak két célállomásra jutottak el: a Föld körüli pályára és a Holdra. Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, az első köztük 1961-ben, amikor Jurij Gagarin, a volt Szovjetunió űrkutatója lett az első kozmikus felfedező. A legtöbben a Föld körüli pályán mozogtak, vagy rövid, vertikális ugrásokat tettek az űrbe olyan járművekkel, mint a Blue Origin New Shepard rakétája.

A tudományos kutatás és kísérletek végzése, mint például a Nemzetközi Űrállomáson, erős motivációt ad az emberi űrutazásra. „A robotok is hozzájárulhatnak ehhez a tudományos kutatáshoz, mivel képesek olyan helyekre eljutni, amelyek az emberek számára lakhatatlanok, ahol eszközöket használhatnak a légkör és a felszínek tanulmányozására,” mondja Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa. „Az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban tudnak munkát végezni, de nagyon nehéz és drága életben tartani őket az űrben.”

A mesterséges intelligencia előnyeit kihasználva a jövő űrhajósai mentesülhetnek a monoton feladatok alól, lehetővé téve számukra, hogy a fontosabb kutatásokra összpontosítsanak. „A mesterséges intelligencia felhasználható a unalmas feladatok automatizálására,” magyarázza Kiri Wagstaff, a NASA korábbi munkatársa. Azonban a robotok sebessége és hatékonysága korlátozott. Például a marsi roverek, mint a Curiosity, lassan haladnak, és nem képesek a gyors döntéshozatalra. Az emberi inspiráció ereje azonban felülmúlja a gépekét. Leroy Chiao, a NASA nyugdíjas űrhajósa úgy véli, hogy az emberek tevékenysége sokkal jobban inspirálja a földi közönséget, mint a robotok küldetései.

A NASA új tervei, mint az Artemis program, célja, hogy az embereket visszavigyék a Holdra, és a következő évtizedben emberek látogatásait tervezi. Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója is nagyszabású tervekkel rendelkezik a Marsra vonatkozóan, ahol egy kolónia létrehozását célozza meg, amelyben emberek élhetnének. Az emberi űrutazás jövője tehát a technológiai fejlődés és az emberi kíváncsiság keverékére épül, ami új lehetőségeket teremt a felfedezésre. Míg a robotok képesek felfedezni az Univerzumban, az emberi jelenlét továbbra is fontos szerepet játszik a felfedezések és inspirációk terén.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük