
A brit erdőtüzek már most rekordnagyságú területet égettek el 2025-ben
Az Egyesült Királyság területén az idei évben eddig égett területek mértéke már meghaladta a legutóbbi évtized bármely évének összesített adatait, a Global Wildfire Information System műholdas adatai szerint. A jelentések alapján eddig több mint 29,200 hektár terület égett le, ami körülbelül 292 négyzetkilométernek felel meg, és ezzel túllépte a 2019-es év eddigi legnagyobb értékét, amely 28,100 hektár volt. A kutatók megfigyelései szerint a március és április eleji hosszú, száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején a vad tüzek elterjedtek, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat.
A legutóbbi hetekben bekövetkezett csapadékos időjárás nagyrészt véget vetett a tűzvésznek, azonban a tűzesetek rekord szintre emelkedtek. A Global Wildfire Information System adatai csak a nagyobb, körülbelül 30 hektárnál nagyobb területeken keletkezett tüzeket rögzítik, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A tüzek többsége emberi eredetű, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtják őket, de a kedvező időjárási viszonyok jelentősen megkönnyítik a lángok fellobbanását és gyors terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázati és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy a március hónap rendkívül száraz és napos volt. Ez a viszony a korábbi, csapadékos ősz és tél után következett be, ami hozzájárult a növényzet felnövekedéséhez, amely táplálékot jelentett a tüzek számára. A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek kialakulására. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kifejtette, hogy a vegetáció a tél végén nyugalmi állapotba kerül, és nem növekszik, így nagyon száraz lesz, víz nélkül. A tavasz beköszöntével, mielőtt a víz a növények élő szöveteibe gyűlik, van egy időszak, amikor a növények rendkívül gyúlékonyak.
Az április 2. és 8. közötti héten több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat, amit valaha rögzítettek. A BBC elemzései alapján két jelentős tűzesetet tudtak azonosítani, amelyek idén történek. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Délnyugat-Skóciában, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes égett területének közel egynegyedét jelenti. A másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre történt, ahol szintén jelentős terület, körülbelül 50 négyzetkilométer égett.
A tűzesetek nemcsak Skóciában, hanem az Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben is észlelhetők voltak, mindezek április elején történtek. Ezek a korai tavaszi tüzek, amelyek elsősorban fű- és cserjefák, komoly terhet róttak a tűzoltó szolgálatokra, de ökológiai hatásaik összetettek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tüzek, feltétlenül katasztrofális hatással vannak a hosszú távú növényzet egészségére. Néhány növény, mint például a gyep, alkalmazkodott a tűz által fenyegetett környezethez, de a gyakrabban előforduló vagy intenzívebb lángok rontják a természetes regenerálódás képességét.
Sok kutató aggodalmát fejezte ki a tűzidőszak második csúcsával kapcsolatban, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik és a növényzet újra kiszárad. Prof. Rein kifejtette, hogy a nyári időszak a legnagyobb aggodalomra ad okot, mivel ekkor kevesebb a tűz, de azok nagyobbak lehetnek, és valóban katasztrofális következményekkel járhatnak. A tudósok úgy vélik, hogy a jövőben az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá válhatnak az extrém tűzesetek, a klímaváltozás hatására, még akkor is, ha évről évre változóak a körülmények. A Met Office által vezetett tanulmány arra figyelmeztetett, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely elősegítette a 2022 júliusi pusztító tűzvészek terjedését, legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által okozott klímaváltozás miatt. A földhasználat változásai is kulcsszerepet játszanak a tűz kockázatának alakításában, és a szakértők egyetértenek abban, hogy a klímaváltozással együtt várhatóan több és súlyosabb tűzre kell felkészülnünk.

