
Attenborough 99 évesen a legfontosabb üzenetét osztja meg
Sir David Attenborough, a neves természetfilmes és ismeretterjesztő, a közelgő 99. születésnapja alkalmából bejelentette, hogy bemutatja pályafutásának egyik legfontosabb filmjét, amely az óceánok védelméről szól. A „Ocean” című film célja, hogy hangsúlyozza az óceánok jelentőségét a biodiverzitás megőrzésében és a klímaváltozás elleni küzdelemben. Sir David úgy véli, hogy a Föld legfontosabb helye nem a szárazföldön, hanem a tengeren található. Az óceán a bolygónk támogatórendszere, valamint az emberiség legnagyobb szövetségese a klímaváltozással szemben. A film bemutatja, hogy a világ óceánjai sorsdöntő helyzetben vannak, és sürgető szükség van a védelmükre.
A film világpremierjét a londoni Royal Festival Hallban tartották, ahol a brit király is részt vett, aki megosztotta Sir David-dal, hogy alig hiszi el, hogy a 99. születésnapja már a küszöbön áll. A premier eseményén számos híresség is jelen volt, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell. A rendezvényen Prince William is részt vett, ám ő a gyerekekkel együtt, akik az ország különböző iskoláiból érkeztek.
A film producere, Toby Nowlan hangsúlyozta, hogy a „Ocean” nem a tipikus Attenborough-film, hiszen nem új természetfilmes viselkedéseket mutat be. A film arról szól, hogy az óceánok állapota és az emberi megértésük hogyan változott Sir David életének során. A film során visszaemlékezik első búvármerülésére a Nagy Korallzátonynál 1957-ben, amikor annyira lenyűgözte a látvány, hogy egy pillanatra elfelejtett lélegezni.
Azóta azonban katasztrofális csökkenés tapasztalható a tengeri élővilágban. Sir David figyelmeztetett, hogy „majdnem kifutottunk az időből”. A dokumentumfilm bemutatja a fenntarthatatlan halászati módszereket, például a fenékhálós halászatot, amely jelentős kárt okoz a tengeri ökoszisztémákban. A film grafikusan ábrázolja, hogy a trawler-hálók hogyan pusztítják el a tengeralját, miközben a halászok gyakran csak egyetlen fajra vadásznak, és a kifogott halak több mint háromnegyedét kidobják. Sir David megjegyezte, hogy „nehéz elképzelni egy pazarlóbb módot a halászásra”, és hangsúlyozta, hogy ez a folyamat hatalmas mennyiségű szén-dioxidot is felszabadít, hozzájárulva a globális felmelegedéshez.
Bár az óceán állapota miatt Sir David szinte elvesztette a reményét a jövőre nézve, mégis van egy különleges felfedezés, ami reménysugárt ad neki: az óceán képes gyorsabban regenerálódni, mint valaha gondoltuk. A bálnák helyzete különösen optimizmusra ad okot számára, hiszen a 20. században a bálnavadászati ipar közel 2,9 millió bálnát ölt meg, ami a történelem legnagyobb állatirtásának számít. Az 1986-os kereskedelmi bálnavadászat betiltása óta a bálnák populációja gyorsan regenerálódott, ami Sir David számára reményteli jövőt ígér.
Keith Scholey, a film egyik rendezője, aki 44 éve dolgozik együtt Sir David-dal, elmondta, hogy Attenborough elképesztően energikus maradt, még a 99. születésnapja előtt is. Minden egyes közös munka során új dolgokat tanulhatunk tőle, ami szórakoztató, de ugyanakkor inspiráló is. Sir David fő üzenete a filmben, hogy még nem minden veszve, hiszen az országok vállalták, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát. Reméli, hogy az új filmje ösztönözni fogja a vezetőket, hogy komoly lépéseket tegyenek a következő hónapban esedékes ENSZ-konferencián.
Sir David Attenborough az óceánok védelmét és a természet megóvását szívügyének tekinti, és továbbra is harcol ennek érdekében, miközben az életének legnagyobb csodáit mutatja be a világnak. A „Ocean” című film a következő héttől látható a mozikban, és reméli, hogy ezzel sikerül felhívni a figyelmet a bolygó védelmének sürgősségére.

