Gazdaság,  Hírek

Starmer reakciója a Trump által bevezetett vámokra: lassítani és gyorsítani egyszerre

A brit kormány legmagasabb rangú tagjai, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök és Rachel Reeves pénzügyminiszter, egyre feszültebb helyzetben találják magukat a legújabb kereskedelmi feszültségek közepette, amelyeket az Egyesült Államok és Kína között kialakult konfliktus okoz. A helyzet már most is drámai, és a brit vezetők, miközben a világ legnagyobb gazdaságainak kereskedelmi háborúja zajlik, próbálják kitalálni, hogyan védhetik meg az Egyesült Királyság érdekeit. A helyzet különösen aggasztó, mivel Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, 10%-os vámot vetett ki minden importáló országra, beleértve az Egyesült Királyságot is. Kína viszont válaszul újabb vámtételeket vezetett be, így a feszültség csak tovább nőtt.

A brit kormány tagjai, köztük Jonathan Reynolds üzleti államtitkár, aki munkatársaival és pizzával az íróasztala mögött követte az eseményeket, azzal szembesülnek, hogy az Egyesült Királyság gazdasági helyzete a kereskedelmi háború árnyékában egyre bizonytalanabbá válik. A kabinet egyik tagja megjegyezte, hogy sokan nem is sejtik, hogy történelmi pillanatok tanúi lehetnek, ahogy Trump és Xi Jinping Kínai elnök egyre élesebb hangnemben bírálják egymást, míg a tőzsdék zuhanórepülésbe kezdenek.

A brit kormány készül a helyzet kezelésére, és a miniszterelnök, aki a hétvégét a vidéki rezidenciáján tölti, folyamatosan telefonál, próbálva kapcsolatot teremteni az Egyesült Államokkal. Azonban eddig a legfontosabb hívások, amelyek valóban változást hozhatnának, elmaradtak. Trump februári sajtótájékoztatóján már utalt egy lehetséges kereskedelmi megállapodásra, amely mentességet biztosíthatna az Egyesült Királyság számára a vámtételek egy részétől, de azóta a tárgyalások nem haladtak előre. Michael Ellam, a Treasury és a banki szektor veteránja, valamint Varun Chandra, a miniszterelnök üzleti tanácsadója, 20 fős csapatot irányítanak a tárgyalások során, de mostanra a folyamat leállt.

A kormány forrásai szerint a mostani helyzetben a labda az Egyesült Államok térfelén pattog, és várják, hogy a Fehér Ház képes lesz-e időt és energiát szánni egy brit-amerikai kereskedelmi megállapodásra. Ha egy ilyen megállapodás megvalósul, az valószínűleg nem lesz túl részletes, inkább alapelveken alapuló megállapodásra számíthatunk, amely nem hasonlítható a hosszadalmas indiai tárgyalásokhoz, amelyek már a 15. fejezetnél tartanak. A brit kormány azonban nem ül a babérjain, és a miniszterelnök csapata már most is arra figyelmeztet, hogy a válsághelyzetet kihasználva, gyorsabb ütemben kell haladniuk a meglévő terveikkel.

A kormány már hetek óta felkészült különböző forgatókönyvekre, és egy titkos kabinetbizottság is vizsgálta, hogyan reagálhat az Egyesült Királyság Trump vámbevezetésére. Most, hogy a vámtételek életbe léptek, a válasz azonban nem azonnali, hanem inkább az, hogy a kormány négy hétig kérdezi a vállalkozásokat, hogy szeretnék-e, ha a kormány később reagálna. A kabinet tagjai között egyre nagyobb a megértés a gazdaság védelme érdekében, és eddig senki sem kérte, hogy a brit kormány is bevezessen újabb vámtételeket.

A kormány jelenlegi stratégiája a bizalomépítésre összpontosít, hiszen a múltban tapasztaltak alapján a vállalkozások a vámtételek bevezetését követően feszültebb helyzetbe kerültek. A kormány tagjai között egyetértenek abban, hogy a gazdasági helyzet védelme érdekében nem szabad a kereskedelmi háborúba való belépés mellett dönteni, és a miniszterek nem sietnek új vámtételek bevezetésével. A közvélemény is azt sugallja, hogy a kormány lépései óvatosak kell, hogy legyenek, és a politikai ellenfelek, mint például a liberális demokraták, akik szintén vámtételek bevezetését sürgetik, nem feltétlenül képviselik a lakosság széles körű véleményét.

Ahogy a kormány próbálja megtartani a stabilitását és reagálni a nemzetközi eseményekre, úgy tűnik, hogy a jövőbeli kereskedelmi megállapodások nemcsak a vámok csökkentéséről fognak szólni, hanem a brit gazdaság hosszú távú fejlődéséről is. A helyzet folyamatosan változik, és a kormány tagjai, akik a válságkezelés frontvonalában állnak, egyre nehezebb döntések előtt állnak, miközben a világ kereskedelmi tája egyre bonyolultabbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük