
Dél-Afrika fellebbez a megerőszaklással vádolt nigériai lelkész felmentése ellen
A dél-afrikai hatóságok bejelentették, hogy folytatják a jogi eljárásokat Timothy Omotoso nigériai televangelista ellen, aki áprilisban felmentést kapott nemi erőszak vádja alól, annak ellenére, hogy elhagyta az országot. Omotoso 32 vádpontban mondta magát ártatlannak, és azzal vádolták, hogy fiatal nőket molesztált a port elizabeti templomában. A Dél-afrikai Köztársaság Nemzeti Vádhatósága (NPA) bejelentette, hogy fellebbezni fog a bírósági döntés ellen, amely felmentette Omotosót, kijelentve, hogy a férfi jelenléte nem szükséges a további eljáráshoz.
A Dél-afrikai Belügyminisztérium azt közölte, hogy Omotoso a Johannesburg közelében található OR Tambo Nemzetközi Repülőtérről repült Nigériába, ahol egy nyilvános közvetítés során kapta lencsevégre, amint kapucnis pulóverben és sötét napszemüvegben távozott az országból. A televangelistát először 2017-ben tartóztatták le, miközben megpróbált elhagyni Dél-Afrikát. Az egyik vádolója arról számolt be, hogy 14 éves korában erőszakolta meg a lelkész.
A dél-afrikai ügyészek elismerték, hogy „nincsenek jogi alapok” ahhoz, hogy megakadályozzák Omotoso országelhagyását a felmentését követően. Ugyanakkor hozzátették, hogy amennyiben a fellebbezés sikeres lenne, a hatóságok kérni fogják Omotoso kiadatását Dél-Afrikába, kiemelve az ország és Nigéria között fennálló „kettős kiadatási egyezményt”. A férfi áprilisi felmentését követően bevándorlási problémákkal is szembesült, mivel a Belügyminisztérium korábban azt állította, hogy Omotoso illegálisan tartózkodik Dél-Afrikában. A minap kiadott nyilatkozatában a minisztérium bejelentette, hogy Omotosót „nemkívánatos személynek” minősítették, ami azt jelenti, hogy öt évig nem léphet be újra az ország területére.
A dél-afrikai közszolgálati média arról számolt be, hogy a lelkész önként hagyta el az országot. A BBC megkereste a NPA-t, hogy tisztázza, hogyan működhetne a kiadatási folyamat, figyelembe véve Omotoso „nemkívánatos személy” státuszát. Omotoso a Jézus Uralma Nemzetközi Egyház vezetője, amelynek fiókjai találhatók az Egyesült Királyságban, Nigériában, Franciaországban és Izraelben, valamint Dél-Afrika számos részén, ahogyan az egyház hivatalos weboldalán is olvasható.
A lelkész pere Dél-Afrika történetének első olyan nagy horderejű nemi erőszak ügyévé vált, amelyet élőben közvetítettek a médiában. Az ügy kiemelkedő figyelmet kapott, mivel a társadalom nagy része érdeklődéssel követte az eseményeket, amelyek nemcsak Omotoso személyes életét, hanem a dél-afrikai jogrendszert és a nők elleni erőszak problémáját is a középpontba állították.
Omotoso ügye nem csupán egyéni tragédiákról szól, hanem rávilágít a dél-afrikai társadalomban jelen lévő mélyebb problémákra is, mint a női jogok védelme és a vallási vezetők felelőssége. A társadalom számára fontos kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy milyen mértékben lehetnek védettek a fiatal nők a hatalmi pozícióban lévő egyének által elkövetett visszaélésekkel szemben.
A jövőbeli fejlemények figyelemmel kísérése elengedhetetlen, hiszen a jogi eljárások folytatása és a fellebbezés eredménye jelentős hatással lehet arra, hogy a közvélemény hogyan látja a vallási vezetőket és az igazságszolgáltatást Dél-Afrikában. A világ figyelme továbbra is Dél-Afrikára irányul, ahogy a különböző érdekeltségek harcolnak a jogi igazságért és a nők védelméért a társadalom minden szegletében.

