Gazdaság,  Hírek

A Fed a vámok miatti bizonytalanság miatt nem változtat a kamatokon

Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök vámintézkedései „olyan mértékű bizonytalanságot” teremtettek, hogy a bank nem tudja, mit tegyen a kamatlábakkal kapcsolatban. Szerdán a Federal Reserve bejelentette, hogy változatlanul tartja a kamatlábakat, annak ellenére, hogy Trump nyomást gyakorolt arra, hogy csökkentsék a kölcsönzési költségeket. Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy Trump vámpolitikájának gazdasági következményei miatt „egyáltalán nem világos”, hogy a banknak milyen lépéseket kellene tennie a jövőben. Ez a döntés a harmadik egymást követő alkalom, amikor a Fed nem lépett, így a bank kulcsfontosságú hitelezési rátája körülbelül 4,3%-on maradt.

Powell jelezte, hogy ha Trump vámintézkedései továbbra is érvényben maradnak, az várhatóan „inflációt generál, lelassítja a gazdasági növekedést és növeli a munkanélküliséget”. A Federal Reserve hagyományosan akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli őket, ha az árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a bank, amelyet a Fehér Ház politikai befolyásától függetlenül alakítottak meg, azt állította, hogy a vámok növelték a gazdasági lassulás és a gyorsabb árnövekedés kockázatát, ami bonyolítja a következő lépéseit. „Tényleg nem egyértelmű, mit kellene tennünk” – mondta Powell. „Olyan sok a bizonytalanság.”

A szerdai döntés volt a Fed első lépése azóta, hogy Trump múlt hónapban bejelentette a vámokat, amelyek az importált árukra vonatkoznak világszerte, különösen Kínából érkező termékek esetében, ahol a vámok legalább 145%-ot tesznek ki. Az Egyesült Államokban a logisztikai cégek és a kikötők jelentős kereskedelmi csökkenést tapasztaltak, miközben az elemzők figyelmeztettek, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnövekedett az év eleje óta. Trump, aki a tavalyi újraválasztási kampánya során alacsonyabb kamatlábakat ígért, felszólította a Fed-et, hogy „elővigyázatosságból” csökkentse a kamatokat, és megjegyezte, hogy akár a bank vezetőjének elbocsátásával is fenyegetőzött, mivel kritizálta őt mint „nagy vesztest” és „Mr. Túl Késő”-t, amiért nem csökkentette a kamatokat elég gyorsan.

Eközben az Európai Központi Bank a múlt hónapban csökkentette a kamatlábakat, figyelembe véve a gazdaságra gyakorolt hatásokat a kereskedelmi feszültségek miatt. Az Egyesült Királyság Központi Bankjától is hasonló lépés várható a közeljövőben. Az Egyesült Államok és Kína tisztségviselői hétfőn találkoznak, de a megbeszélések terjedelme még mindig nem világos. Trump szerdán elutasította azt az elképzelést, hogy előre csökkentse a vámokat a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében. Powell elmondta, hogy a tárgyalások potenciálisan „lényegesen” megváltoztathatják a gazdasági helyzetet. „Általában a dolgok tisztázódnak, és az irány egyértelművé válik – mondta. – Jelenleg azonban nagyon nehéz megmondani, hogy ez mi lenne. Eközben a gazdaság jól teljesít.”

Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában először zsugorodott 2022 óta. A tisztségviselők azonban azt állították, hogy ezek az adatok torzítottak, mivel a cégek a vámok bevezetése előtt igyekeztek behozni az árukat, nem pedig a szélesebb körű tevékenység csökkenése miatt. A munkaerőpiac váratlanul erős maradt az előző hónapban, a munkanélküliségi ráta pedig közel van a történelmi mélypontokhoz, 4,2%-on. Ezen kívül az amerikai tőzsde nagyrészt helyreállt a múlt hónapban tapasztalt éles csökkenések után. Powell megjegyezte, hogy ezek az adatok lehetőséget adnak a Fed számára, hogy türelmesen várjon. „Gyorsan tudunk lépni, ha ez indokolt, de most úgy gondoljuk, hogy a megfelelő lépés a várakozás és a helyzet fejlődésének megfigyelése” – tette hozzá.

A kormány továbbra is szélesebb körű kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Trump szerint a vámok „a legfélreértettebb dolgok” az üzleti életben, és több intézkedést is kilátásba helyezett. A megbeszélés a legmarkánsabb jele annak, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború deeskalálására. Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal betekintést nyújt abba, hogy milyen típusú megállapodásokat kereshet világszerte. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült megszereznie, megkönnyebbülést hoz az autógyártók számára is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cglxldgx0l5o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük