
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklés várható
A brit központi bank, a Bank of England, csütörtökön bejelentette, hogy csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója, utalt arra, hogy a jövőben további csökkentések is várhatóak, bár konkrét időpontokat vagy mértékeket nem kívánt megjósolni. Bailey véleménye szerint a kamatok fokozatosan és óvatosan csökkenni fognak, ami a negyedik kamatcsökkentés az elmúlt évben. A bank fontolóra vette, hogy a kamatot 4%-ra csökkentse, részben a globális kereskedelmi háború miatt, amely veszélyeztetheti az Egyesült Királyság gazdasági növekedését. A kormányzó üdvözölte a közelmúltban kötött brit-amerikai megállapodást a vámokról, amely szerinte fontos jelzés a jövőbeli kereskedelmi egyezményekhez.
Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti megállapodás célja, hogy elkerüljék a vámokat bizonyos árukra, ezzel ösztönözve a kereskedelmet. Bailey hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi háború gazdasági növekedésre gyakorolt hatása mellett hosszú távon alacsonyabb inflációt is eredményezhet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket keresnek más piacok számára, miután az amerikai piacra való export nehezebb lett. A kamatcsökkentés bejelentésekor a bank közölte, hogy a jövőbeli kamatcsökkentések valószínűleg fokozatosak és körültekintőek lesznek.
A Bank of England kamatdöntő bizottságának legutóbbi ülésének jegyzőkönyvei szerint a bizottság tagjai megosztottak voltak a döntésben. A kilenc tag közül öt támogatta a 4,25%-ra történő csökkentést, kettő egy nagyobb, 4%-ra való csökkentést javasolt, míg kettő a kamatok változatlanul hagyását szorgalmazta. Az alapkamat a kereskedelmi bankok által alkalmazott kamatlábakat is meghatározza. Az utóbbi évek magasabb kamatlábai miatt az emberek többet fizetnek a hitelekért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak.
Több mint nyolcvan százalékos ügyfél arány rögzített kamatozású hiteltermékekkel rendelkezik, ám a kamatcsökkentés ellenére is magasabb visszafizetési költségekkel nézhetnek szembe a megújításkor. Az utóbbi időben a jelzáloghitel kamatok folyamatosan csökkentek, mivel a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év folyamán. A legfrissebb adatok szerint a kétéves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves megállapodás 5,08% volt. Körülbelül 600 ezer háztulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely követi a Bank kamatát, így a kamatok csökkentése közvetlen hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre.
Egy háztulajdonos, Vanda, aki követő kamatozású hitellel rendelkezik, elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „meglepte” a kamatok emelkedése. „A csökkenés segítene, mert éppen most bocsátottak el, így ez egy kicsit segítene. De nem hiszem, hogy valaha visszatérünk a régi állapothoz” – mondta. Az infláció kezelésére a Bank az alapkamatot tekinti a legfőbb eszközének, amelynek célja, hogy az éves inflációs rátát a 2%-os cél közelében tartsa.
Az Egyesült Királyság legfrissebb inflációs adatai szerint a márciusi évhez képest 2,6%-os áremelkedés történt. Azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az infláció a közeljövőben ugrásszerűen megemelkedhet a háztartási költségek emelkedése miatt, beleértve az energia- és vízdíjakat. A Bank arra számít, hogy az infláció idén „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik a költségemelkedések miatt, mielőtt a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.
A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésében az, hogy a kölcsönzés drágábbá válik, így a fogyasztók kevesebbet költenek, ami csökkenti a termékek iránti keresletet, és ezáltal mérsékli az árnövekedést. Ugyanakkor ez egy kényes egyensúlyozás, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, mivel a vállalkozások visszatartják a beruházásokat. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az első negyedévben erősebb lesz, mint korábban gondolták, a várakozások szerint 0,6%-os növekedés várható, amit a Trump által bevezetett vámok előtt történő áruk felhalmozása is ösztönözhet.
Ez a növekedés jó hír lenne a kormánynak, amely a gazdasági növekedést tűzte ki fő céljaként a megélhetési színvonal emelése érdekében. A kormány költségvetési döntése, amely a munkáltatói nemzeti biztosítást emelte meg, már életbe lépett, de a Bank szerint a adóemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi” volt, habár megjegyezte, hogy a vállalati bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Sok vállalat várakozó álláspontra helyezkedett, hogy megfigyelje, hogyan alakul a brit gazdaság, mielőtt újra alkalmazna és beruházna. Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de hozzátette, hogy „még sok tennivaló van”, és tudja, hogy a családok még mindig megélhetési nyomással küzdenek. Bailey kijelentette, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés terén, és hangsúlyozta, hogy az elmúlt 15 évben a növekedési ütemek folyamatosan alacsonyabbak voltak, mint a pénzügyi válság előtt.
