Robotporszívók: növényöntözés és macskajáték a jövő szolgáltatásai között
A kutatók a Bathi Egyetemről újra programozták a robotporszívót, hogy segítsen a telefonok töltésében és támogassa a házi edzéseket, mivel úgy vélik, hogy ezek a gépek jelenleg túl „tétlenek”. Az egyetem tudósai szerint a népszerű háztartási készülékek átlagosan napi kevesebb mint két órát működnek, pedig sokkal hatékonyabban is dolgozhatnának néhány módosítással. Az ötlet bizonyítása érdekében a kutatók egy Roomba eszközt képeztek át, hogy különféle feladatokat végezzen, és számos más lehetőséget is körvonalaztak, amelyeket a robot elvégezhet, például játszhat a macskákkal vagy öntözheti a növényeket.
Yoshiaki Shiokawa, a tanulmány szerzője, hangsúlyozta, hogy a háztartási robotok „korlátozott, egyfeladatos eszközökként” vannak észlelve, de erős érv szól amellett, hogy ezek a gépek alulhasználva vannak a praktikus feladatok elvégzésére. Az otthoni robotok globális piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelenti, hogy ezek az eszközök egyre gyakrabban jelennek meg az emberek otthonaiban.
Bárki, aki látta már robotporszívó működés közben, azt állíthatja, hogy ezek az ötletek kissé túlzóak, tekintve, hogy a jelenlegi gépek néha nehezen birkóznak meg a szőnyegekkel és a cipőfűzőkkel, miközben végzik alapvető feladatukat. A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai azonban arra törekednek, hogy bebizonyítsák, hogy a porszívók – és hasonló eszközök, például a fűnyírók – viszonylag könnyen újraprogramozhatók és módosíthatók. A kutatásuk során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok egyszerű beállításokkal el tudnak végezni. Ezt követően a tudósok négy feladat elvégzésére programozták át a Roomba robotporszívót.
A kutatók által javasolt további feladatok között szerepelt például egy újraprogramozott robot, amely a bevásárlást hozta a kocsiból a konyhába. Shiokawa, a Bathi Egyetem informatikai tanszékének PhD-hallgatója elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimális módosítások után egy Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”. „A nap legnagyobb részében tétlenül ülnek” – panaszolta. Hozzátette, hogy néhány új feladat elvégzése olyan fejlesztéseket igényel, amelyeket a legtöbb porszívó tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, mint például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar. Ennek ellenére azt mondta, hogy az embereknek többet kellene elvárniuk a robotjaiktól. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat az alapfeladatokon túl, programozva őket arra, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és különféle kiegészítő funkciókat végezzenek” – mondta.
A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma egyetértett, kijelentve, hogy az eszköz „tétlen ideje” „egyedi lehetőségeket” kínál az „alkalmazkodó robotok és integrált rendszerek növekvő igényének” kielégítésére, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe. Ez a kutatás tehát nemcsak a robotok jövőjét érinti, hanem a háztartási technológia fejlődését is, amely új lehetőségeket teremt a mindennapi élet megkönnyítésére, és arra ösztönöz minket, hogy másképp tekintsünk az otthonainkban található eszközökre. Az ilyen innovációk révén a robotok potenciálisan nemcsak a takarítást segíthetik, hanem sok más praktikus feladatot is elvégezhetnek, amelyeket eddig csak emberi kéz tudott elvégezni.

