
Svéd város bírságot kapott környezetvédelmi célok elmulasztása miatt
Gothenburg, Svédország második legnagyobb városa, folyamatosan törekszik környezeti elkötelezettségeinek hangsúlyozására, és e cél érdekében pénzügyi lépéseket is tesz. 2022-ben Gothenburg városa lett az első helyi önkormányzat a világon, amely fenntarthatósághoz kötött kölcsönt, vagyis „sustainability linked loan” (SLL) vett fel. Ez a finanszírozási forma a kölcsönvevő és a bankok között meghatározott éves környezeti és társadalmi javulásokhoz van kötve. Gothenburg négy fő célkitűzése a megújuló energia kizárólagos hőtermelési forrássá tétele, a városi járműflotta elektromosra állítása, az önkormányzat által birtokolt épületek, például kórházak és iskolák energiafogyasztásának csökkentése, valamint a város legszegényebb környezetének javítása.
Ha a város teljesíti az éves javulási szintet ezeken a területeken, akkor évente 0,1%-os kedvezményt kap a kölcsön éves díjából, ami körülbelül 100 000 koronát, azaz 10 500 dollárt vagy 8 000 fontot jelent. Azonban ha a célkitűzések bármelyikét nem sikerül elérni, akkor a városnak ugyanakkora büntetést kell fizetnie. 2022-ben és 2023-ban Gothenburg elkerülte a pénzügyi büntetést, de a 2024-re vonatkozó legújabb adatok szerint a város nem tudta elérni a megújuló energiaforrásokra való áttérés célját, így 150 000 koronás büntetéssel néz szembe. Ezt a büntetést azonban ellensúlyozza az a kedvezmény, amelyet az energiafogyasztás és a társadalmi javulás területén elért eredményeiért kapott. Az önkormányzati járművek elektromosra állítása terén a város ugyan nem érte el a kitűzött javulási célt, de a büntetéshez szükséges szintet nem lépte túl.
Fredrik Block, Gothenburg város portfóliómenedzsere elmondta, hogy a helyi hatóság szándékosan „ambiciózus” célokat tűzött ki. „Magasan kell célozni, hogy az egész szervezet elkötelezett legyen a célok elérése mellett. Nem haladunk úgy, ahogyan vártuk, de lépésről lépésre haladunk. Célunk, hogy 2030-ra közel kerüljünk a szén-dioxid-mentességhez.” Hozzátette, hogy a város nem csupán a pénzért teszi mindezt, hanem szeretné megmutatni a világ számára a város fontos munkáját és az évről évre elért előrehaladást. A szegényebb városrészek fejlesztését és a célok elérését éves lakossági felmérések alapján mérik, ahol a lakosok véleményét kérdezik a területek biztonságáról és tisztaságáról.
A város legszegényebb területein, mint Hjallbo és Biskopsgarden, amelyek magas bűnözési és munkanélküliségi rátával rendelkeznek, valamint jelentős bevándorló közösséggel bírnak, a lakóhelyek biztonságosabbá tétele, a megfigyelő kamerák számának növelése, és a rendőri jelenlét fokozása szerepelnek a kulcsfontosságú kezdeményezések között. A közszolgáltató ügynökség, a Framtiden, amely végső soron Gothenburg városáé, komolyan veszi a fejlesztési munkát. Lars Bankvall, a kutatási és fejlesztési vezető elmondta, hogy sok esetben ők birtokolják a lakások többségét ezeken a sebezhető területeken, így lényegében az egyetlen hivatalos szervként működnek ott.
Faduma Awil, a Gothenburgban dolgozó szociális munkás, aki karrier-tanácsadást nyújt egy foglalkoztatási központban, aggasztónak tartja a megnövekedett kamerák és rendőri jelenlét üzenetét a fiatalok számára. Szerinte ez a helyi közösségekben élők számára negatív hatással lehet, és fokozhatja a faji profilalkotást. „Mit fognak gondolni a gyermekeink, amikor mindenhol kamerákat látnak Hjallboban, de egy svéd negyedben nem? Hogyan érzik magukat, amikor folyamatosan figyelik őket a rendőrök?” – tette fel a kérdést. Ms. Awil úgy véli, hogy a város aránytalanul nagy hangsúlyt fektet a környezeti célokra, míg a hátrányos helyzetű területek fejlesztésére nem.
A fenntarthatósághoz kötött kölcsön tárgyalása egy bonyolult és szigorú folyamat, amely Gothenburg városának egy évet vett igénybe, és hat jelentős nordikus bankot vonzott be. A SLL-k iránti kereslet globálisan 56%-kal csökkent 2023-ban, ami a pénzügyi híreket szolgáltató Bloomberg adataiból derül ki. Mats Olausson, a svéd SEB bank fenntarthatósági tanácsadója elmondta, hogy a bank elutasította azokat a potenciális SLL kölcsönzőket, akiknek a kitűzött céljai nem voltak elég ambiciózusak.
Gothenburg városa jelenlegi környezeti és társadalmi célkitűzései 2030-ig tartanak, és Block szerint a részletes éves SLL jelentések segítségével a jövőbeli befektetők számára bemutathatják, hogy a pénzük milyen különbséget tehet. „A bankok szeretnének pénzt adni a fenntartható városoknak, így a fejlődésünket bemutató SLL jelentéseinkkel vonzóbbá tudjuk tenni a várost a befektetők számára” – tette hozzá.
