Hírek,  Sport

Steve Rosenberg tudósítása a győzelem napjáról a Vörös térről

Oroszország idén is megrendezte hagyományos Győzelem napi parádéját, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli. Az esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen idén a 80. évfordulóját ünneplik. A rendezvényen részt vett Vladimir Putin orosz elnök mellett Xi Jinping, Kína elnöke is, ami a két ország közötti szorosabb kapcsolatokat is jelzi. Oroszországi források szerint a győzelmi ünnepségen összesen 27 világvezető vett részt, ezzel is hangsúlyozva az esemény nemzetközi jelentőségét.

A rendezvény előtti napokban megnövelték a biztonsági intézkedéseket, miután Ukrajna fővárosát, Kijevet célzó támadások sorozata zajlott. Oroszország háromnapos tűzszünetet hirdetett a parádé idejére, amit Ukrajna cinikusnak nevezett, mondván, hogy a tűzszünetet Oroszország nem tartja be. Ukrajna állítása szerint a tűzszünet életbe lépése óta Oroszország több ezer támadást indított, míg Oroszország visszautasította ezeket a vádakat, és Kijevet vádolta meg a tűzszünet megsértésével.

A BBC tudósítója, Steve Rosenberg, a moszkvai Vörös térről jelentette, hogy a parádé során a résztvevők és a nézők is megemlékeztek a múlt eseményeiről, miközben a nemzeti érzések felerősödtek. A győzelem napi ünnepség nem csupán a múlt dicsőségét idézte fel, hanem egyben a jelenlegi geopolitikai helyzetre is reflektált. Az orosz elnök beszédében a nemzeti összefogásra és az ország védelmére helyezte a hangsúlyt, miközben a nyugati országokkal való feszültségek is terítékre kerültek.

A Győzelem napi események mellett a világ más tájain is fontos történések zajlottak. A Vatikánban, a Sixtus-kápolnában, ahol a katolikus egyház új pápáját választották meg, a kardinálisok imádsággal kezdték a szertartást. Robert Prevost, aki mostantól XIV. Leo néven ismert pápaként fog szolgálni, az első amerikai pápa, aki a katolikus egyház élére került. Az új pápa megválasztása után a Vatikán erkélyéről köszöntötte a híveket, és méltatta elődjét, hangsúlyozva az egység fontosságát a hívők körében.

A választási folyamat nem ment zökkenőmentesen, hiszen a Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel, ami azt jelzi, hogy a kardinálisok között további szavazásokra van szükség, mivel új pápa még nem került megválasztásra. A Vatikánban a hagyományok szerint a fekete füst a választás kudarca, míg a fehér füst a sikeres választást jelzi. A szavazások következő napja a hívők és a médiák figyelme középpontjába került, miközben mindenki izgatottan várta, hogy végül ki lesz az új katolikus vezető.

Eközben Európa más részein is figyelmet érdemlő események történtek. Párizsban egy hirtelen jött jégeső és vihar sújtotta a várost, míg Spanyolország fővárosában, Madridban hatalmas áramkimaradások következtek be, amelyek megbénították a közlekedést és a város életét. Az emberek a sötétben tapogatóztak, miközben a közlekedési lámpák és a metróállomások is leálltak. Ezek az események rávilágítanak arra, hogy a modern városok mennyire sebezhetőek az időjárási viszontagságokkal és az infrastruktúra problémáival szemben.

A katolikus egyház legutóbbi pápájának halála után sokan gyűltek össze Róma utcáin, hogy tiszteletüket tegyék a néhai vezető előtt. A szertartás egyszerűen zajlott, a pápa koporsója a Santa Maria Maggiore templomban került elhelyezésre. A gyászszertartás során a hívek közösen emlékeztek meg a pápa életéről és munkásságáról, amely mély hatással volt a világ számos hívőjére. A pápa 88 éves korában hunyt el, és búcsúztatására sokan eljöttek, hogy kifejezzék fájdalmukat és tiszteletüket. Mindezek az események a hitélet és a politikai helyzet összefonódását mutatják, ami még inkább érzékelteti a világ bonyolult és sokszínű valóságát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/cwyvx9zeq04o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük