Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés szükségességére figyelmeztet az energia kihívásai közepette

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólította fel az országokat egy Londonban megrendezett, kétnapos energiaügyi csúcstalálkozón. A rendezvényen több mint ötven ország, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselői is részt vesznek. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly kockázatot jelent, utalva ezzel az orosz-ukrán háború gázárazásra gyakorolt hatására. A résztvevők a csúcstalálkozón arról beszélgetnek, hogyan lehet csökkenteni az energiaellátást fenyegető kockázatokat, amelyek a háborúk következményei Európában és a Közel-Keleten, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború, a szélsőséges időjárás, valamint a tenger alatti kábelek elleni támadások és a kibertámadások révén merülnek fel.

Miliband nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy bár elismeri a fosszilis tüzelőanyagok értékét az energiamixben, az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Kiemelte, hogy ez nem csupán a klímaváltozás kezelését szolgálja, hanem hozzájárul az energiaellátás biztonságához is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezi meg. Fatih Birol, az IEA vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi együttműködés hiánya miatt a különböző országok nem képesek megoldani az energiaellátás legnagyobb kockázatait. „Ahelyett, hogy együttműködésre törekednénk, azt látjuk, hogy az országok egymást kihívják” – mondta Birol, aki szerint az energiaellátás biztonságának tartós megoldása az együttműködésen keresztül vezet. Bár nem nevezett meg konkrét országokat a kapcsolatok megromlásáért, az energia árakat különösen befolyásolta az ukrajnai háború és Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja.

A globális gázárak a háború következtében megugrottak, és jelenleg közel 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinthez képest. Európa kezdetben a hiányt az Egyesült Államokból származó cseppfolyós földgázzal tudta pótolni, azonban ez a forrás most veszélybe került, mivel a kapcsolat a blokk és Trump elnök között romlani látszik. Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint egy „sikernek” tekinthető, azonban a Trump-adminisztráció erősen kritizálta a globális energiafelügyeletet a tiszta energia népszerűsítése és az olaj- és gáztermelés csökkenésére vonatkozó előrejelzései miatt. Számos kutatóintézet és szakértő védelmébe vette az IEA álláspontját, mondván, hogy az ügynökség megbízhatóbb előrejelző volt a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó cégeknél.

Miliband egy levelet olvasott fel III. Károlytól, amelyben a brit uralkodó hangsúlyozta, hogy a tisztább energia felé történő átmenet, valamint a polgárok energiaellátásának biztosítása érdekében az ilyen csúcstalálkozók létfontosságúak a nemzetek közötti közös tanulás elősegítésében, különösen a globális dél országaiban és a Commonwealth területein. Az Egyesült Királyság kormánya célul tűzte ki, hogy 2030-ra a brit villamosenergia-mix 95%-a tiszta energiából származzon, míg jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today című műsorában kifejtette, hogy ez garantálni fogja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra.

Ezek a fejlemények tükrözik a globális energiaátmenet kihívásait, amely ugyanakkor lehetőségeket is teremt a jövő energiabiztonságának megerősítésére. Az energiaátmenet nemcsak a környezetvédelmi szempontok miatt fontos, hanem gazdasági és politikai szempontból is, hiszen a stabil energiaellátás kulcsfontosságú a világ számos országának. Az események alakulása érdekében a nemzetközi együttműködés és a közös megoldások keresése elengedhetetlen, hogy a globális közösség sikeresen navigálhasson a jövő energiaellátási kihívásai között.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük