Gazdaság,  Hírek

Tropikus erdők pusztulása megdöbbentő ütemben gyorsult tavaly

A világ trópusi erdői, amelyek kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni küzdelemben, tavaly gyorsabb ütemben tűntek el, mint valaha. Egy új műholdas elemzés szerint 2024 során körülbelül 67 000 négyzetkilométernyi, érintetlen, öreg fákkal teli erdő veszett el, ami majdnem akkora terület, mint Írország, vagyis körülbelül 18 focipálya eltűnése percenként. A tűz volt a fő ok, amely először megelőzte a mezőgazdasági területek tisztítását, és különösen súlyosan érintette az Amazonas térségét, ahol rekord aszály sújtja a területet.

A helyzet Délkelet-Ázsiában azonban kedvezőbb képet mutatott, ahol a kormányzati intézkedések segítettek csökkenteni az erdőveszteséget. A trópusi esőerdők hatalmas mennyiségű szén-dioxidot tárolnak a talajokban és a fatörzsekben, de az új globális rekord arra figyelmeztet, hogy a klímaváltozással szemben mennyire érzékenyek ezek az ökoszisztémák. Számos kutató aggódik amiatt, hogy az Amazonas egyes részei a „küszöbérték” közelébe kerülhetnek, amely után visszafordíthatatlan hanyatlás következhet be. Matthew Hansen professzor, a Marylandi Egyetem GLAD laboratóriumának társigazgatója szerint a legújabb eredmények „megdöbbentőek”, és figyelmeztetett a trópusi erdők „szavannásodására”, ahol az öreg fák visszahúzódnak, és véglegesen szavannákká alakulnak.

Egy másik tanulmány, amelyet a múlt héten publikáltak, hasonló figyelmeztetést adott az Amazonas esetleges jelentős pusztulásáról, ha a globális felmelegedés meghaladja az 1,5 Celsius-fokot. Ez nemcsak a legbiodiverzebb élőhelyeken élő állatvilágot fenyegeti, hanem komoly következményekkel jár a globális éghajlatra is. Az Amazonas eddig kedvezett az emberiségnek, mivel több szén-dioxidot nyelt el, mint amennyit kibocsátott. Azonban a tűzesetek következtében hatalmas mennyiségű szén-dioxid szabadul fel, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez.

2023-24 telén az Amazonas a legrosszabb aszályt élte át, amelyet a klímaváltozás és a természetes felmelegedési El Niño időjárási jelenség táplált. Sok tűz szándékosan terjed, hogy mezőgazdasági területeket tisztítsanak meg, ami megnehezíti a két ok elkülönítését. Azonban az aszály ideális körülményeket teremtett a tűz terjedésére, különösen Brazíliában és Bolíviában. A kutatók szerint bár csak egyetlen évről van szó, az illeszkedik a melegedő világban egyre intenzívebb trópusi tüzek várható mintázatához.

Rod Taylor, a World Resources Institute (WRI) munkatársa hangsúlyozta, hogy „új szakaszba léptünk, ahol nem csupán a mezőgazdasági területek kiürítése a fő ok”. Most már van egy új felerősítő hatás, amely valós klímaváltozási visszacsatoló mechanizmus, ahol a tüzek sokkal intenzívebbek és félelmetesebbek, mint valaha. A világ öreg fákkal teli trópusi erdeinek rekordvesztesége összesen 3,1 milliárd tonna klímaváltozást okozó gáz kibocsátásához vezetett, ami körülbelül megegyezik az Európai Unió kibocsátásaival.

Délkelet-Ázsiában azonban a helyzet kedvezőbben alakult, hiszen Indonéziában a primer erdők vesztesége 11%-kal csökkent a korábbi évhez képest, annak ellenére, hogy aszályos körülmények uralkodtak. Elizabeth Goldman, a WRI Global Forest Watch projektjének társigazgatója szerint ez a kormányok és közösségek közötti együttműködés eredménye, amelynek célja a „tűzgyújtás tilalmának” érvényesítése. „Indonézia fényes példát mutat a 2024-es adatokban” – tette hozzá. Gabriel Labbate, az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Programja (UNREDD) klímaváltozás-csökkentési igazgatója egyetértett abban, hogy a politikai akarat kulcsfontosságú a sikerhez.

Bár a Délkelet-Ázsiában elért eredmények biztatóak, a brazil erdőveszteség ingadozása rámutat arra, hogy az erdővédelmi politikáknak következeteseknek kell lenniük. Matthew Hansen professzor szerint a legfontosabb, amit eddig nem láttunk, az az, hogy tartós sikert érjünk el az erdők megóvásában és a természetes ökoszisztémák védelmében. A kutatók egyetértenek abban, hogy a következő ENSZ klímacsúcs, a COP30, amely az Amazonasban kerül megrendezésre, kulcsszerepet játszik az erdővédelmi programok megosztásában és népszerűsítésében. Az egyik javaslat az, hogy díjazzák azokat az országokat, amelyek megőrzik a trópusi erdőiket. Ez a megoldás ígéretes, mivel jelenleg több pénzt lehet keresni az erdők kivágásával, mint azok megőrzésével.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0lnngl6713o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük